Piękno przenikania
Wędrówka ludów, przenikanie się kultur, mieszanie się ludzi z różnych stron świata to procesy, które w ostatnich latach zyskują nieoczywiste oblicze. Cyfrowi nomadzi, jogowi obozowicze czy ludzie, którzy wyjeżdżają na dłużej w poszukiwaniu duchowej odnowy, są naturalnymi i licznymi przedstawicielami środowisk migracyjnych. W 2024 roku lokalna perspektywa wydaje się ograniczająca, jesteśmy ciekawi tego, co dzieje się poza naszym miejscem zamieszkania, coraz mniej boimy się wykraczać poza własną strefę komfortu.
Jednocześnie coraz intensywniej poszukujemy rzeczy wartościowych, takich, które faktycznie wniosą coś do naszego życia, będą unikalnym doświadczeniem, a nie powtórką z rozrywki. W dzisiejszym świecie na powtórki nie ma czasu. W erze nadprodukcji gospodarowanie każdym kwadransem ma wielkie znaczenie.
2. edycja Eurazji jest próbą odpowiedzi na te zjawiska. Zapraszamy Państwa w filmową podróż, która ma dwa podstawowe zadania. Po pierwsze chcemy wziąć odpowiedzialność za filmowy program i polecić Państwu filmy, których nie zobaczycie nigdzie indziej. Po drugie - pragniemy zaś Państwu przybliżyć miejsca, o których niewiele mówi się w głównym nurcie. Skupiamy się na kinematografiach, z których filmów próżno szukać w zapowiedziach dystrybutorów kinowych czy w telewizyjnych ramówkach.
Czy wiedzieliście Państwo, że mierzący się z tragedią wojny Jemen wypuścił film („Obciążeni”), który stał się pierwszą od wielu lat produkcją nakręconą w tym kraju i został jemeńskim kandydatem do Oscara, choć mówi o aborcji w sposób empatyczny? Czy macie Państwo świadomość, że w Jordanii powstał jeden z najważniejszych filmów sezonu („Boże, ześlij chłopca”), który szturmem zdobył międzynarodowe festiwale? Czy dotarła do Państwa informacja, że wyniszczana przez Izrael Palestyna stawia opór także poprzez kino? („W nieznane”)
Jeśli odpowiedź na te pytania jest negatywna, to znak, że Eurazja jest festiwalem dla Państwa. W ciągu tygodnia w warszawskiej Kinotece będziecie Państwo mogli oglądać najważniejsze filmy z Bałkanów, Bliskiego Wschodu i krajów, które odzyskały niepodległość po upadku ZSRR. Zajrzymy na mongolską prowincję, po której oprowadzą nas charyzmatyczne dzieciaki („Gdybym tylko mógł zapaść w zimowy sen”), pożartujemy z absurdów irańskiej opresji („Ziemskie wersety”), przemierzymy saudyjską pustynię („W piachu”), a nawet postraszą nas greckie potwory („Minore”).
Stawiamy na rozpiętość tematyczną i formalną, więc zaprosimy Państwa na nieoczywisty dokument o przyjaciółkach z Rumunii i Iranu („Pomiędzy rewolucjami”), przybliżymy polityczne napięcia w Grecji („Za stogami siana”) i Serbii („Stracony kraj”), a także przyjrzymy się sytuacji osób LGBT+ na Bałkanach („Razem z przypadku”).
Wierzymy, że wybrane na Eurazję filmy staną się dla Państwa atrakcyjnym zaproszeniem do zagłębienia się w kultury nieoczywistych i nieogranych miejsc. Zaś spotkania z twórcami uzupełnią te opowieści o dodatkowe konteksty. Na Eurazji wierzymy bowiem, że film jest punktem wyjścia do rozmowy. Życzymy Państwu, żeby te rozmowy trwały jak najdłużej.
Artur Zaborski
Dyrektor artystyczny
WARSZAWA
Artur Zaborski
artur.zaborski@yahoo.com
Fundacja Open Hearts