Pieśń drzewa

Pieśń drzewa

Tytuł oryginalny: Дарак ыры
Gatunek: Musical / Dramat / Romans / Akcja
Reżyseria: Aibek Daiyrbekov
Kraj produkcji/koprodukcji: Kirgistan
Rok: 2018
Czas: 93 min

Nagrody i wyróżnienia:
2019 MFF w Dhace: Najlepszy film
2019 Międzynarodowy Muzułmański Festiwal Filmowy w Kazaniu: Najlepszy film
2019 Kirgiskie Nagrody Filmowe: Najlepszy montaż
 
Opis filmu:
 

Historia rozgrywa się u podnóża majestatycznych szczytów Tienszan. XVIII w. na bezkresnych stepach Kirgistanu. Wioską koczowników rządzi twardy Bazarbai. Jego córka, Begimai, wbrew woli ojca kocha Esena, poniżanego i wyszydzanego syna ubogiej wdowy Dariiki. Na skraju osady stoi święte drzewo, do którego Dariika modli się o zdrowie i dobrobyt dla swojego ludu. Pewnego dnia Bazarbaia odwiedzają dostojni goście. Gospodarz organizuje zawody jeździeckie kok boru i wystawną ucztę. Kiedy Esen, w zemście za kolejne upokorzenie, rujnuje poczęstunek, Bazarbai nakazuje ściąć magiczne drzewo, by było na czym ugotować nowy posiłek. Śmierć rośliny sprowadza na wioskę pasmo nieszczęść.
Aibek Daiyrbekov nakręcił ten pierwszy kirgiski musical na podstawie legend, które w dzieciństwie opowiadała mu babcia. Baśniowa historia to także pretekst do pokazania obyczajowości koczowniczych ludów Kirgistanu – od zaślubin i narodowych sportów po stawianie jurty. Opowieści dodają jeszcze kolorytu rozpisana na tradycyjne instrumenty muzyka Zholdoshbeka Apasova i pieśni, którymi twórcy akcentują kluczowe punkty fabuły.
 
Autor opisu: Anna Bugajska
 
* * *
Aibek Daiyrbekov jest absolwentem dziennikarstwa na Narodowym Uniwersytecie Kirgistanu i kursów reżyserii prowadzonych przez kirgiską Fundację Rozwoju Kinematografii. Pracował telewizji, gdzie reżyserował m.in. serial obyczajowy „Miasto snów” (2009-) i był scenarzystą kryminalno-komediowego serialu „Gliniarze” (2008-2010). Od 2009 r. Daiyrbekov jest przewodniczącym Kirgiskiego Związku Filmowego – najmłodszym w historii tej organizacji.

2023-04-22

20:30
kino Luna


PO SEANSIE
Spotkanie z twórcami: Tolkun Daiyrbekova, Aibek Dairbekov

2023-04-23

20:30
kino Atlantic


PO SEANSIE
Spotkanie z twórcami: Tolkun Daiyrbekova, Aibek Dairbekov


eurazja

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska
malgorzata@ear.com.pl

Dyrektor programowy

Artur Zaborski
artur.zaborski@yahoo.com

ORGANIZATOR

Fundacja Nowa Przestrzeń
ul. Dywizjonu 303 nr 161, lok.U1
01-470 Warszawa
+48 22 523 41 18

Projekt sfinansowany przez

pisf