Żyły świata

Żyły świata

Tytuł oryginalny: Die Adern der Welt
Gatunek: Dramat / Familijny
Reżyseria: Byambasuren Davaa
Kraj produkcji/koprodukcji: Mongolia, Niemcy
Rok: 2020
Czas: 96 min

Nagrody i wyróżnienia:
2021 Mongolski Kandydat do Oscara
2021 Niemiecka Nagroda Filmowa w kategorii Najlepszy Film dla Dzieci  
2021 MFF i Forum Praw Człowieka Genewa: Nagroda Główna w kategorii Film Fabularny i Prawa Człowieka, Nagroda Jury Młodzieżowego w kategorii Film Fabularny 

Opis filmu:

Współczesna Mongolia.11-letni Amra Erdene mieszka z rodzicami i siostrą w jurcie na stepie. Codziennie rano ojciec odwozi go do szkoły skonstruowanym przez siebie czerwonym kabrioletem przyozdobionym gwiazdą Mercedesa. Rodzina utrzymuje się ze sprzedaży owczych serów; w domu jest skromnie, ale szczęśliwie. Uzdolniony muzycznie nastolatek marzy o udziale w „Mongolia’s Got Talent”, do którego eliminacje odbędą się niebawem w jego miasteczku. Na spokojnym życiu rodziny Erdene i wielu innych kładzie się cieniem ekspansja przemysłu wydobywczego – półlegalne mobilne kopalnie przemierzają step w poszukiwaniu złota, dewastując gospodarstwa nomadów, bo uniemożliwiają im wypas trzód i wypierają ich z ziemi ich przodków. Ojciec Amry, przewodząc lokalnej społeczności, próbuje się temu przeciwstawić. W dniu przesłuchania do talent show dochodzi do tragedii, która na zawsze zmieni życie chłopca. Będzie musiał poznać troski dorosłych, dokonywać wyborów wbrew własnym pragnieniom, poczuć odpowiedzialność za najbliższych i własną kulturową tożsamość.
Debiutancka fabuła wielokrotnie nagradzanej dokumentalistki Byambasuren Davaa przenosi widzów w świat obcy już zachodnim społeczeństwom: bliskości przyrody i tradycji, wciąż żywej wspólnoty, walki dobra ze złem. Paradokumentalna faktura zdjęć, oszczędne i poruszające aktorstwo, oszałamiające piękno mongolskiego krajobrazu i realny dramat przymusowych przesiedleń koczowników sprawiły, że produkcja, która premierę miała na Berlinale, wybrana została mongolskim kandydatem do Oscara.

Autor opisu: Anna Rembowska
 
* * *

Byambasuren Davaa – mongolska reżyserka, absolwentka University of Television and Film Munich, od ponad 20 lat mieszkająca w Niemczech. Autorka nagradzanych dokumentów: „The Story of the Weeping Camel” (2003), „The Cave of the Yellow Dog” (2006), „Two Horses of Genghis Khan” (2009).

2023-04-16

11:00
kino Atlantic

kadry z filmu

eurazja

Projekt sfinansowany przez

pisf