Wiszące ogrody

Wiszące ogrody

Tytuł oryginalny: Janain mualaqua
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Ahmed Al-Daradji
Kraj produkcji/koprodukcji: Irak, Egipt, Wielka Brytania, Arabia Saudyjska, Palestyna
Rok: 2022
Czas: 117 min

Nagrody i wyróżnienia:
2022 MFF Red Sea: Najlepszy film, Najlepsze zdjęcia
2022 MFF w Wenecji: Specjalne wyróżnienie wyróżnienie Premio Fondazione FAI Persona Lavoro Ambiente

Opis filmu:

Ten kameralny dramat obyczajowy rozgrywa się na bagdadzkim wysypisku śmieci, nazywanym ironicznie Wiszącymi Ogrodami. Towarzyszymy codzienności osieroconych w wyniku amerykańskiej inwazji na Irak braci - dwunastoletniemu Asadowi (brawurowo zagranemu przez debiutującego Hussaina Muhammada Jalilego) i starszemu, pełniącemu rolę opiekuna Tasze (Wissam Diyaa).
Ostatnie dni dzieciństwa upływają Asadowi w otoczeniu resztek dawnego świata, w stertach śmieci i powojennego złomu, z których bracia wygrzebują metalowe i plastikowe „skarby” nadające się do dalszej sprzedaży. Brud, w każdym tego słowa znaczeniu, jest tu wszechobecny. Podkreślają to niezwykle sugestywne zdjęcia Duraida Munajima. W hałdach śmieci znaleźć można wszystko: od pozostawionych przez amerykańskich żołnierzy pism pornograficznych, po ciała noworodków i kobiet, ofiar restrykcyjnej, patriarchalnej kultury Iraku. Taha stara się, wbrew okolicznościom, narzucić ich nędznej egzystencji jakieś ramy. Jego wysiłki pójdą jednak na marne, gdy Asad znajdzie realistyczną seks-lalkę i postanowi zabrać ja do domu. I choć Taha stawia ultimatum: lalka albo dom, Asad nie przejmuje się, bo już ma pomysł, jak spieniężyć znalezisko, czym narazi się na gniew tych, którzy kontrolują społeczność. Lalka, symbol tego, co w irackiej kulturze zakazane i wyparte, wprowadzi zamęt i obudzi w lokalnych mężczyznach najgorsze instynkty. 

Autor opisu: Ewa Pawlik


* * *

Ahmed Yassin Aldaradji (Ahmed Al-Daradij) - urodzony w 1986 roku w Bagdadzie reżyser i scenarzysta, znany dotąd głównie z filmów krótkometrażowych („Between the Two Banks”, „Children of God”). Studiował na Uniwersytecie Bagdadzkim i w Londyńskiej Szkole Filmowej.
W swojej twórczości koncentruje się na sytuacji społeczno- kulturowej wyniszczonego wojną Iraku i napięciu pomiędzy normami społecznymi a osobistą wolnością.

2023-04-16

20:00
kino Luna


PO SEANSIE
spotkanie z reżyserem, Ahmedem Yassin Al Daradji

kadry z filmu
kadry z filmu

eurazja

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska
malgorzata@ear.com.pl

Dyrektor programowy

Artur Zaborski
artur.zaborski@yahoo.com

ORGANIZATOR

Fundacja Nowa Przestrzeń
ul. Dywizjonu 303 nr 161, lok.U1
01-470 Warszawa
+48 22 523 41 18

Projekt sfinansowany przez

pisf