Nieskazitelna biel

Nieskazitelna biel

Tytuł oryginalny: BEMBEYAZ
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Necip Çağhan Özdemir
Kraj produkcji/koprodukcji: Turcja
Rok: 2021
Czas: 97 min

Nagrody i wyróżnienia:
2022 MFF Love is Folly: Najlepszy aktor
2021 MFF Golden Orange w Antalyi: Najlepszy film
2021 MFF Crime and Punishment: Najlepszy film
2021 MFF Malatya: Najlepsza aktorka

Opis filmu:

Vural to dumny mąż i ojciec, który swojemu synowi od najmłodszych lat wpaja, że trzeba żyć według moralnych zasad i zawsze być uczciwym. Sam Vural wiedzie bardzo spokojne życie: żona, dziecko, praca razem ojcem w zakładzie fotograficznym, wizyty w meczecie oraz spotkania z przyjacielem - tak wygląda niemal każdy jego dzień. Szybko jednak okazuje się, że na pozornie nieskazitelnym wizerunku mężczyzny znajduje się kilka poważnych rys, a jedną z nich jest romans ze swoją klientką. Wkrótce będzie musiał podjąć decyzję, która będzie miała ogromne konsekwencje.

Necip Çağhan Özdemir w swoim niespiesznym filmie zastanawia się nad istotą moralności. Czy da się zagłuszyć wyrzuty sumienia? Jak spojrzeć na siebie w lustrze? Urodzony w 1989 roku reżyser stawia swojego bohatera w sytuacji rodem z antycznego dramatu, gdzie każde z rozwiązań będzie wiązało się z czyjąś krzywdą. Brnąć dalej i pogrążać się w grzechu czy zmierzyć się z konsekwencjami własnych działań? Siłą filmu jest scenariusz, który jednocześnie trzyma w napięciu do samego finału, ale pozwala też widzowi wczuć się w położenie bohatera. Mert Firat w głównej roli okazał się strzałem w dziesiątkę. Aktor, który wcześniej grywał głównie w serialach, teraz miał okazję zmierzyć się z wielowymiarową kreacją, która dawała spore pole do aktorskiego popisu. Trudno od niego oderwać wzrok na ekranie.

Autor opisu: Krzysztof Połaski

* * *

Necip Çağhan Özdemir to jeden z najciekawiej zapowiadających się młodych tureckich reżyserów. Studiował politologię i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze, po czym postanowił wyprowadzić się do Los Angeles, gdzie podjął studia filmowe. Fakt, że na co dzień mieszka poza Turcją, pozwala spojrzeć mu na ojczyznę z dystansu. „Nieskazitelna biel” to jego pełnometrażowy debiut.

2023-04-16

17:30
kino Atlantic


PO SEANSIE
Spotkanie z Grzegorzem Szymczakiem

2023-04-21

16:00
kino Luna

kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu

eurazja

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska
malgorzata@ear.com.pl

Dyrektor programowy

Artur Zaborski
artur.zaborski@yahoo.com

ORGANIZATOR

Fundacja Nowa Przestrzeń
ul. Dywizjonu 303 nr 161, lok.U1
01-470 Warszawa
+48 22 523 41 18

Projekt sfinansowany przez

pisf