Murena

Murena

Tytuł oryginalny: Murina
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Antoneta Alamat Kusijanović
Kraj produkcji/koprodukcji: Chorwacja, Brazylia, USA, Słowenia
Rok: 2021
Czas: 95 min

Nagrody i wyróżnienia:
2022 Gotham Independent Film Award: Przełomowa rola Gracija Filipović
2021 MFF w Cannes: Złota Kamera, Najlepszy debiut
2021 Grand Prix Cin East: Najlepszy debiut
2021 MFF w Hamptons: Złota Rozgwiazda, Reżyseria

Opis filmu:

Marzenia umierają w raju – to zdanie mogłoby stać się mottem przewodnim dla szesnastoletniej Juliji (Gracija Filipović). Dziewczyna mieszka z rodzicami na chorwackiej wyspie, ale mimo słońca i codziennych kąpieli w morzu, coś uwiera jej duszę. Despotyczny ojciec (Leon Lučev) i matka (Danica Ćurčić), która zrezygnowała ze swojego życia, stając się jedynie królową wyspy, stawiają cały dom na głowie przed wizytą przyjaciela z dawnych lat – Javiera (Cliff Curtis), który może okazać się dla nich przepustką do nowego życia. Jego przybycie generuje wiele napięć, a on sam staje się katalizatorem zmian i buntu w dorastającej dziewczynie.
Tworzy się emocjonalny, pełen napięcia czworokąt, w którym córka zaczyna rywalizować z matką o względy kogoś z innego świata i próbuje wyzwolić się spod gnębiącej kontroli ojca. Woda, która jest głównym miejscem akcji filmu, jest tu metaforą ucieczki od patriarchalnego jarzma i odzwierciedla stany emocjonalne głównej bohaterki. Mocnymi stronami filmu są pełna psychologicznych subtelności gra aktorska i znakomite zdjęcia Héléne Louvart, która tworzyła zdjęcia do filmów Wima Wendersa, z kolei współproducentem filmu jest sam Martin Scorsese. „Murina” to emocjonalny „Wielki błękit”, który wciąga i urzeka.

Autor opisu: Sabina Zygmanowska

* * *

Antoneta Alamat Kusijanović – chorwacka reżyserka, od trzynastu lat mieszkająca w Nowym Jorku. „Murena”, to jej pełnometrażowy debiut pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Cannes, gdzie zdobyła prestiżową Złotą Kamerę.

2023-04-15

17:30
kino Luna


PO SEANSIE
Spotkanie z Aleksandrą Wojtaszek

2023-04-22

13:00
kino Atlantic

kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu

eurazja

Projekt sfinansowany przez

pisf