Kobiety płaczą

Kobiety płaczą

Tytuł oryginalny: Women Do Cry
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Vesela Kazakova
Kraj produkcji/koprodukcji: Bułgaria, Francja
Rok: 2021
Czas: 107 min

Nagrody i wyróżnienia:
2021 MFF Cork: Nagroda jury młodzieżowego
2021 Dunav Film Fest: Najlepsza reżyseria
2021 Golden Rose Bulgarian Feature Film Festival: Nagroda dla zespołu aktorskiego


Opis filmu:


Reżyserki Vesela Kazakova i Mina Mileva zabierają nas do Bułgarii, a konkretnie do Sofii, by pokazać, jak wygląda życie tamtejszych kobiet w konserwatywnym społeczeństwie. Gdy w kraju trwa walka o zmianę prawa, wojna przeciwko gender, a na ulicach wykrzykiwane są homo- i transfobiczne hasła, kobiety z jednej rodziny przeżywają swoje traumy. 19-letnia Sofia (Maria Bakalova) wdaje się w romans z żonatym mężczyzną. Dowiaduje się, że jest on chory na HIV. Niedługo i Sonja słyszy tę samą diagnozę. Ucieka po pomoc do starszej siostry, Lory (Ralitsa Stoyanova). Ta, by zapewnić rodzinie byt, pracuje na budowach. Wokół dwóch sióstr gromadzą się inne kobiety z rodziny, które los okrutnie doświadcza - przemocą domową, mizoginizmem, homofobią. Veronica (Bilyana Kazakova) musi sama radzić sobie z opieką nad malutkim dzieckiem, a Yoana (Vesela Kazakova) z narastającą przemocą wobec osób nieheteronormatywnych.
Kazakova i Mileva w poruszający sposób splatają skrajnie trudne historie bohaterek, by pokazać – niestety – uniwersalną opowieść o tym, czego doświadczają kobiety nie tylko w Bułgarii, ale i w wielu innych częściach świata. W tym dramacie, który jeszcze długo zostaje w widzu po seansie, jest mimo wszystko nadzieja. Płynie przede wszystkim z siły kobiet. Kobiety tworzą i dominują w tej produkcji. To także szansa, by przyjrzeć się z nowej strony Marii Bakalovej, aktorce, która zwróciła na siebie uwagę świata, gdy wystąpiła w głośnym i skandalizującym obrazie pt. „Kolejny filmie o Boracie”. Ten film to dowód na to, że ciężko pracuje nad swoim filmowym emploi.

Autor opisu: Magdalena Drozdek

* * *
Vesela Kazakova to bułgarska aktorka, scenarzystka, reżyserka i producentka. Pierwszą ważną rolę zagrała w filmie „List otbrulen” (2002), za co zdobyła nagrodę im. Neveny Kokanovej dla najlepszej młodej aktorki na Golden Rose Feature Film Festival w Warnie. W 2008 r. głośno było o filmie dokumentalnym „Uncle Tony, Three Fools and the Secret Service”, który nakręciła wraz z Miną Milevą. Obraz pokazywano na festiwalach w Warszawie, Sarajewie i Kairze. Amerykański Instytut Filmowy wpisał dokument na listę „Best of European cinema 2014”. Panie powtórzyły sukces kolejną filmową współpracą - „Cat in the Wall”. Produkcję pokazywano na festiwalu w Locarno, a na Warszawskim Festiwalu Filmowym obie reżyserki zdobyły nagrodę FIPRESCI.
2023-04-14

20:00
kino Luna


PO SEANSIE
Spotkanie z Sylwią Siedlecką, autorka książki "Złote Piachy"

2023-04-23

16:00
kino Atlantic

kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu

eurazja

Projekt sfinansowany przez

pisf