Jeśli cię znam

Jeśli cię znam

Tytuł oryginalny: Legjobb tudomásom szerint
Gatunek: Dramat obyczajowy
Reżyseria: Nándor Lörincz, Bálint Nagy
Kraj produkcji/koprodukcji: Węgry
Rok: 2020
Czas: 122 min

Nagrody i wyróżnienia:
2021 MFF Riviera: Nagroda jury
2021 MFF w Sestri Levante: Nagroda dla filmowców poniżej 35. roku życia

Opis filmu:

Dénes i Nóra od pięciu lat są małżeństwem. Pracują w tej samej firmie marketingowej, są członkami budapeszteńskiej klasy yuppies i mają krąg wspólnych przyjaciół. Poznajemy ich, gdy w lokalnym pubie świętują z nimi planowaną adopcję córki. W końcu dostali na nią zgodę. Ich radosna wiadomość zostaje jednak przyćmiona, gdy jedna z par informuje, że spodziewa się drugiego dziecka. Dénes i Nóra reagują na to różnie: w drodze do domu ich rozmowa przeradza się w głośną kłótnię w autobusie. W efekcie ona wysiada na przypadkowym przystanku, a on zostaje w autobusie i pierwszy dociera do domu. Nóra pojawia się dużo później i widać, że stało się coś złego. Ale czy - jak utrzymuje - faktycznie została napadnięta i zgwałcona przez mężczyznę z autobusu, skoro nie ma na to przekonujących dowodów?
Zaczyna się piekło, które kobiety, jakie padły ofiarą seksualnej przemocy i chciały ukarać sprawcę, znają doskonale. Co jednak ważniejsze, cała sytuacja ujawnia głębsze problemy, z którymi bohaterowie zmagają się jako para – głównie kwestię zaufania i wzajemnego wsparcia, co wyjdzie na jaw, gdy zdesperowana Nora decyduje się na kontrowersyjny sposób poradzenia sobie z traumą. Fabułę filmu jego twórcy - Nándor Lörincz i Bálint Nagy, oparli na prawdziwych wydarzeniach.

Autor opisu: Justyna Kobus

* * *

Duet reżysersko - scenopisarski Nándor Lörincz i  Bálint Nagy przez lata pracował wspólnie przy filmach krótkometrażowych i serialach telewizyjnych. „Jeśli cię znam” jest ich debiutem fabularnym.

2023-04-14

12:30
kino Luna

2023-04-21

14:00
kino Atlantic

kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu

eurazja

Projekt sfinansowany przez

pisf