Dwa Lwy jadą do Wenecji

Dwa Lwy jadą do Wenecji

Tytuł oryginalny: Dy Luanë drejt Venecias
Gatunek: Komedia / Dramat / Kino drogi
Reżyseria: Jonid Jorgji
Kraj produkcji/koprodukcji: Albania, Czechy, Wielka Brytania, Włochy
Rok: 2020
Czas: 90 min

Nagrody i wyróżnienia:
2022 Albański kandydat do Oscara

Opis filmu:

Dwa Lwy Jadą Do Wenecji - to tytuł filmu i zwięzły zarys jego akcji.
Scenarzysta i reżyser Jonid Jorgji opowiedział w nim o podróży na ceremonię wręczenia nagród na festiwalu filmowym w Wenecji.
Udają się na niego dwaj uznani albańscy filmowcy, którzy już na początku podróży spotykają dwie atrakcyjne gwiazdki filmów dla dorosłych. Panowie są podstarzali, dziewczyny seksowne. Tak zawiązana intryga od razu wymusza łatwy do wyobrażenia ciąg dalszy, ale hola, hola, nie wszystko będzie tu oczywiste, przewidywalne i jednoznaczne. Filmowi Kaçi i Vani oraz Lola i Irina mają przed sobą określony cel, jak przystało na kino drogi. Ale czy zdołają go osiągnąć? Czekają ich rozliczne przeszkody, zwroty akcji i wyzwania, które stawiają pod znakiem zapytania happy end.
Reżyser, dla którego „Dwa Lwy jadą do Wenecji” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym, zajmował się wcześniej prowadzeniem agencji kreatywnej, nakręcał krótkie metraże. Teraz już tytułem filmu zapowiedział, że zobaczymy metaforyczną opowieść - bo na weneckim festiwalu gra toczy się o statuetki Złotych Lwów, ale lwy są przecież też synonimem męskości, władzy i siły.
Choć to przede wszystkim satyra na współczesną Albanię oraz szerzej - przemysł filmowy, to film Jorgja jest o indywidualnych wyobrażeniach i pragnieniach. Reżyser sportretował je na tyle celnie, że film został oficjalnym albańskim kandydatem do rywalizacji o Oscara w 2022 roku.

Autor opisu: Agata Saraczyńska

* * *

Jonid Jorgji - scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Studiował reżyserię filmową i telewizyjną w Tiranie, oraz na Harvard Kennedy School. Prowadził agencję kreatywną Bashkia Tirane.Był autorem programów telewizyjnych oraz krótkich filmów: „Lost days” 2010, „Wedding Day” 2016, „Girls” 2019, „The Sweet Dealer” 2020. „Dwa Lwy Jadą Do Wenecji” to jego pierwszy film pełnometrażowy.

2023-04-16

15:00
kino Atlantic

2023-04-22

15:00
kino Luna

kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu

eurazja

Projekt sfinansowany przez

pisf