Brudne, Trudne, Niebezpieczne

Brudne, Trudne, Niebezpieczne

Tytuł oryginalny: Dirty, Difficult, Dangerous
Gatunek: Dramat społeczny
Reżyseria: Wissam Charaf
Kraj produkcji/koprodukcji: Francja, Włochy, Liban, Katar
Rok: 2022
Czas: 83 min

Nagrody i wyróżnienia:
2023 MMF Palm Spring: Nagroda za przekraczanie granic
2022 MFF w Wenecji: Nagroda Europa Cinemas Label
2022 MFF w Hamburgu: Nagroda Krytyki – Specjalne Wyróżnienie
2022 Entrevues Film Festival: Nagroda publiczności

Opis filmu:

On jest uchodźcą z Syrii. Całymi dniami przemierza ulice Bejrutu jako forpoczta ciężarówki zbierającej złom. Anonsuje więc monotonnym tonem, że mieszkańcy mogą oddawać niepotrzebne „żelazo, miedź, bateryjki”. Zarobione pieniądze nie starczają nawet na wyjście z kryzysu bezdomności. Ona przyjechała do Libanu z Etiopii. Jest domową opiekunką starszego wojskowego, który pogrąża się w odmętach demencji. Dziewczyna nawet go lubi, dopóki poszarpane połączenia neuronów nie podpowiedzą seniorowi, że jako wampir musi znaleźć sobie ofiarę. Oboje są obywatelami drugiej kategorii. Ahmed stale spotyka się z niechęcią wobec Syryjczyków. Tu ktoś go zaczepi na ulicy, tam ochroniarz nie wpuści do pośredniaka. Pozostaje systemowo poszkodowany - jedynie uchodźców z jego kraju obowiązuje godzina policyjna. Paszport Mehdii zaś skonfiskował przemytnik imigrantów. Nie pozostawia on złudzeń: stała się współczesną niewolnicą.  I jeszcze jedno: podludzie nie mają prawa do miłości. Najwyżej do pokątnego seksu w oputoszałej uliczce.
Reżyser, Wissam Charaf, uważnie obserwuje kolejne kręgi piekieł nietolerancji, braku perspektyw, wykluczenia. Jednak ucieka od posępnego realizmu. Film przypomina okrutną, ale niepozbawioną poczucia humoru, współczesną baśń. Mehdia i Ahmed chcą jedynie normalnie żyć, pracować, kochać. W swoim milczeniu, ale i czystości ducha, przypominają nieco bohaterów kina Akiego Kaurismakiego. Z jedną różnicą: nawet w pogrążonej w kryzysach Europie łatwiej jest wskrzesić w ludziach nadzieję i resztki solidarności. Na polepionym z trudnej historii Bliskim Wschodzie Charaf znajduje morze bólu. I jedno czyste uczucie.

Autor opisu: Krzysztof Kwiatkowski

* * *

Wissam Charaf - libańsko-francuski reżyser, scenarzysta i dziennikarz związany z telewizją Arte. W kinie obserwuje podziały i mentalność współczesnego Libanu. Za „Trudno, brudno, niebezpiecznie” odebrał m.in. nagrodę European Cinemas Label na festiwalu w Wenecji.
2023-04-16

11:00
kino Luna

2023-04-22

19:00
kino Atlantic

kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu

eurazja

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska
malgorzata@ear.com.pl

Dyrektor programowy

Artur Zaborski
artur.zaborski@yahoo.com

ORGANIZATOR

Fundacja Nowa Przestrzeń
ul. Dywizjonu 303 nr 161, lok.U1
01-470 Warszawa
+48 22 523 41 18

Projekt sfinansowany przez

pisf