Aż po grób

az po grób

Tytuł oryginalny: Mərmər soyuğu
Gatunek: Dramat / Thriller / Czarna komedia
Reżyseria: Asif Rustamov
Kraj produkcji/koprodukcji: Azerbejdżan, Francja
Rok: 2022
Czas: 88 min

Nagrody i wyróżnienia:
2022 MFF „Eurasia” w Ałmatach: Najlepszy reżyser
2022 Tallinn Black Nights Film Festival: Najlepszy aktor
2022 MFF w Indiach (Goa), Nominacja: Złoty Paw


Opis filmu:


W swoim drugim filmie Asif Rustamov do typowego dla swej twórczości dramatu dokłada elementy thrillera i czarnej komedii. Główny bohater (Elshen Esgerov) jest sfrustrowanym, niespełnionym artystą, który pracuje jako rytownik nagrobków, a prywatnie wikła się w romans z atrakcyjną przewodniczką muzealną (Natavan Abbasli), zamężną z wiecznie nieobecnym biznesmenem. Ta rutyna zostaje zachwiana wraz z niespodziewanym pojawieniem się ojca protagonisty (Gurban Ismailov), odsiadującym dotąd wyrok za zamordowanie swojej żony.

Intrygujące dzieło, w którym każdy z trojga bohaterów ma coś do ukrycia, wyróżnia się znakomitym aktorstwem. Rewelacyjny jest przede wszystkim Ismailov, który na festiwalu Black Nights w Tallinie otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za „potężną i pełną niuansów kreację cynicznego i manipulatorskiego ojca”. Ale trudno też sobie wyobrazić innych aktorów w rolach zakazanych kochanków, mimo że Esgerov o niepospolitej fizjonomii oraz zjawiskowa Abbasli trafili na plan niecały miesiąc przed rozpoczęciem zdjęć. Wszystko dlatego, że oryginalna obsada wycofała się w ostatniej chwili, prawdopodobnie z powodu scen erotycznych. Te rzeczywiście są niespotykanie śmiałe jak na muzułmańskie w duchu kino z Azerbejdżanu, tradycyjnie stroniące od nagości. Jednak to tylko czyni „Aż po grób” jeszcze bardziej fascynującym.


Autor opisu: Piotr Dobry

* * *

Asif Rustamov – jeden z najważniejszych azerbejdżańskich twórców młodego pokolenia, wyspecjalizowany w dramatach psychologicznych. Zasłynął jako scenarzysta Ilgara Najafa („Granatowy sad”, „Czerwony ogród”, „Sughra i jej synowie”). Za kamerą debiutował dziełem „W dół rzeki”; „Mərmər soyuğu”. Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Eurasia” w Ałmatach, to jego drugi projekt reżyserski. W jego filmach jak echo powraca topos ojca.
2023-04-14

16:00
kino Atlantic

2023-04-23

15:00
kino Luna

kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu

eurazja

Projekt sfinansowany przez

pisf