REŻYSERZY

Amjad Al Rasheed – jordański reżyser i scenarzysta. Uczestniczył w prestiżowym Talent Campus, warsztatach dla młodych twórców organizowany przez festiwal w Berlinie. Magazyn branżowy „Screen International” przy znał mu tytuł „Arabskiej gwiazdy jutra”.

Zoljargal Purevdash – mongolska reżyserka dotychczas specjalizująca się w krótkich metrażach. “Gdybym tylko mógł zapaść w sen zimowy” to jej pełnometrażowy debiut, który swoją premierę miał w Cannes w 2023 roku. Tym samym Purevdash stała się pierwszą mongolską twórczynią, której film został wybrany do głównej selekcji francuskiego festiwalu.

Mihai Mincan – absolwent filozofii na Uniwersytecie Bukaresztańskim. Karierę rozpoczynał jako dziennikarz, ale współpraca z największymi rumuńskimi gazetami szybko przestała mu wystarczać. Zaczął reżyserować filmy krótkometrażowe, animacje i dokumenty dla telewizji. Jego fabularny debiut „Na północ” miał premierę w sekcji „Horyzonty” festiwalu w Wenecji.

Lkhagvadulam Purev-Ochi uznana mongolska reżyserka filmowa, której krótkometrażowe filmy zebrały laury na międzynarodowych festiwalach w Wenecji, Toronto czy Busan. Jej pełnometrażowy debiut „City of Wind” miał premierę w sekcji Orrizzonti w 2023 roku, gdzie doceniono go za rolę aktorską. Film został wyselekcjonowany jako mongolski kandydat do Oscara

Vlad Petri – rumuński reżyser podejmujący tematykę polityczną i społeczną. Debiutował filmem „Gdzie jesteś Bukareszcie?”. „Między rewolucjami”, jego drugi film pełnometrażowy, miał premierę na festiwalu w Berlinie, gdzie zdobył nagrodę FIPRESCI.

Konstantinos Koutsoliotas — grecki specjalista od efektów specjalnych i reżyser, pracował przy kilkudziesięciu produkcjach orbitujących wokół szerokopojętej fantastyki, z których najgłośniejsze są hollywoodzkie produkcje „Strażnicy Galaktyki”, „1917” czy „West Side Story”. Od paru lat współpracuje także przy VFX z meksykańskim specem od horroru, Guillermo del Toro

Abbas Amini – reżyser wyrastający na jeden z najciekawszych głosów najnowszego kina irańskiego. Do przemysłu filmowego wkroczył jako dokumentalista, biorący na warsztat m.in. temat dramatu wojny iracko-irańskiej. Ma na swoim koncie także kilka produkcji fabularnych, m.in. horror „Koshtargah” (2015), nagrodzony m.in. na festiwalu w Busan, i dramat „Hendi i Hormoz” (2019), wyróżniony przez jury NETPAC na Fajr International Film Festival

Amr Gamal – jemeński reżyser filmowy i teatralny, producent i pisarz. W 2018 nakręcił swój debiut fabularny „10 Days Before the Wedding”. „Obciążeni” (The Burdened) to jego drugi film, pierwszy jemeński obraz który został pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Moe Alatawi – urodzony 16 sierpnia 1993 roku saudyjski reżyser i scenarzysta. Gdy odkrył swoją pasję do kina, postanowił kontynuować karierę filmową w Londynie. Od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował wiele krótkich metraży i reklam. Nagrodzony na MFF Red Sea „Within Sand” jest jego pełnometrażowym debiutem reżyserskim

Goran Stolevski - macedoński reżyser, który jako nastolatek wyemigrował do Australii. Młody twórca, który już zwrócił na siebie uwagę świata. Jego filmy pojawiły się na festiwalu w Wenecji i Sundance

Lotfi Achour – reżyser i scenarzysta. Studiował reżyserię w Paryżu. Jego krótkometrażowy film „La Laine sur le Dos” (2016) znalazł się w oficjalnej selekcji Cannes i był nominowany do Cezara. Jego pełnometrażowy debiut „Burning Hope” (2017), osadzony w realiach rewolucji jaśminowej, miał premierę na festiwalu w Dubaju i mówił o rozczarowaniu przemianami społecznymi w Tunezji. Achour konsekwentnie eksploruje kwestie tożsamości, wolności i nierówności społecznych, łącząc realizm z poetyckością. Jest także aktywnym edukatorem filmowym w Tunezji.

Alice Wincocur - współscenarzystka filmu, wielokrotnie nagradzana reżyserka i autorka scenariuszy, w tym „Zwykłych ludzi” Perisica, w roku 2016 zdobywczyni Cezara za film „Mustang”.

Mahdi Fleifel - duńsko-palestyński reżyser, który w swoich filmach najczęściej porusza tematykę społecznej niesprawiedliwości i ukazuje zmagania Palestyńczyków żyjących na wygnaniu. W 2016 roku wygrał na Berlinale Srebrnego Niedźwiedzia za film "Powrót". Nominowany do licznych nagród, w tym do Złotej Palmy w Cannes za najlepszy film krótkometrażowy, nagrody BAFTA i Europejskiej Nagrody Filmowej.

Una Gunjak – urodzona w 1986 roku w Sarajewie reżyserka, scenarzystka i montażystka. Absolwentka National Film and Television School w Anglii i studiów filmoznawczych we Włoszech. Twórczyni filmów dokumentalnych i krótkometrażowych, w tym nagrodzonego przez Europejską Akademię Filmową „The Chicken” (2014), pokazywanego na festiwalach filmowych na całym świecie. „Wycieczka” jest jej debiutem fabularnym.

Asimina Proedrou – przez 15 lat pracowała w dziale finansowym międzynarodowej korporacji równolegle studiując reżyserię filmową i pisząc scenariusze. Już swoim głośnym, nagradzanym szkolnym krótkim metrażem „Red Hulk” (2013) pokazała, że interesuje ją ostre kino społeczne opowiadane w autorski, eksperymentalny sposób. Jest absolwentką Sarajevo Talents 2015 i Berlinale Talents 2015. Scenariusz swojego debiutu rozwijała w ramach programów Berlinale Script Station 2016, First Film First 2017–2018 i EAVE 2018.

Ali Asgari - ceniony irański reżyser, którego filmy krótko- i pełnometrażowe pokazywane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach. “Ponad dwie godziny” (2013) i “ Cisza” (2016) rywalizowały o Złotą Palmę w Konkursie Krótkich metraży. Jego debiut pełnometrażowy, “Zniknięcie” (2017), pokazywany był w Konkursie Orizzonti na MFF w Wenecji.

Alireza Khatami - “Ziemskie Wersety” to jego drugi reżyserski projekt pełnometrażowy. Jego debiutanckie “Wersety Zapomnienia” (2017) otrzymały nagrodę FIPRESCI i wyróżnienie za najlepszy scenariusz Konkursu Orizzonti na MFF w Wenecji. “Ziemskie wersety” to kolejna współpraca obu reżyserów, którzy napisali wspólnie “Do jutra” w reżyserii Asgariego, który był pokazywany w sekcji Panorama na festiwalu w Berlinie w 2022 roku.

eurazja

9-15.12.2024

WARSZAWA

Koordynator programowy

Artur Zaborski
artur.zaborski@yahoo.com

ORGANIZATOR

Fundacja Open Hearts