Żółty kot

Żółty kot

Tytuł oryginalny: Sary mysyq
Gatunek: Dramat / Komedia
Reżyseria: Adilkhan Yerzhanov
Kraj produkcji/koprodukcji: Kazachstan, Francja
Rok: 2020
Czas: 88 min

Nagrody i wyróżnienia:
2022 Kazachski kandydat do Oscara
2022 MFF w Wenecji: Nominacja – Najlepszy film

Opis filmu:

Obraz Adilkhana Yerzhanova to tonąca w oparach absurdu i groteski opowieść o dwudziestokilkuletnim Kermeku (Azamat Nigmanov). Mężczyzna, wielki fan roli Alaina Delona z „Samuraja”, wychodzi z więzienia i wraca do swojego położonego gdzieś na kazachskim stepie miasteczka. Chce rozpocząć nowe, uczciwe życie. Marzy o zdobyciu pieniędzy na wybudowanie kina, ale trzęsący okolicą mafijny boss Baldyr (Yerken Gubashev) żąda od Kermeka, żeby ten pracował dla niego. Bohater sprzeciwia się swojemu z góry ustalonemu losowi i wraz z młodą, szaloną prostytutką Evą (Kamila Nugmanova), rozpoczyna podróż po miejscowych bezdrożach.
„Żółty kot” przywodzi na myśl takie produkcje, jak „Arizona Dream” Emira Kusturicy czy „Kochankowie z księżyca” Wesa Andersona. Yerzhanov opowiada o współczesnym Kazachstanie – korupcji służb, braku perspektyw, biedzie – przez pryzmat historii dwojga niewinnych kochanków – dziwaków i odszczepieńców, którzy chcą być szczęśliwi niezależnie od okoliczności. Środkowoazjatycki kraj w oku kamery Yerzhanova przypomina krainę z prześmiewczej, chwilami slapstickowej, baśni, gdzie magicznymi istotami nie są wróżki i smoki, ale znani z ekranu Alain Delon, Robert de Niro czy Gene Kelly. Film zachwyca wspaniałymi zdjęciami surowej kazachskiej przyrody i niezwykle precyzyjną wieloplanową kompozycją kadrów. „Żółty kot” miał swoją premierę podczas festiwalu w Wenecji w prestiżowej sekcji Orrizonti.

Autor opisu: Mateusz Żebrowski

* * *

Adilkhan Yerzhanov – urodzony w 1982 roku w radzieckim Dżezkazganie (dzisiejszy kazachski Żezkazgan). Ma na swoim koncie kilkanaście wyreżyserowanych pełnometrażowych fabuł, które były pokazywane m.in. na festiwalu w Cannes (sekcja Un Certain Regard), Wenecji (sekcja Orrizonti) i San Sebastian, a także na kilkunastu innych festiwalach na całym świecie. Yerzhanov jest również scenarzystą i montażystą swoich filmów.

2023-04-19

18:00
kino Luna

2023-04-22

11:00
kino Atlantic

kadry z filmu
kadry z filmu

eurazja

Projekt sfinansowany przez

pisf