Ul

ul

Tytuł oryginalny: Zgjoi
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Blerta Basholli
Kraj produkcji/koprodukcji: Szwajcaria, Macedonia Północna, Albania, Kosowo
Rok: 2021
Czas: 83 min

Nagrody i wyróżnienia:
2022 MFF w Dublinie: Najlepszy debiut
2021 Sundance Film Festival: Główna Nagroda Jury - Najlepszy dramat zagraniczny, Nagroda Publiczności - Najlepszy dramat zagraniczny, Nagrody Reżyserskie - Najlepszy zagraniczny reżyser dramatu
2021 WFF: Najlepszy film w kategorii Konkurs 1-2
2021 MFF w Tesalonikach: Nagroda publiczności
2021 MFF w Scottsdale: Najlepsza aktorka

Opis filmu:

Od wojny w Kosowie minęło ponad 20 lat, a 1600 osób nadal nie odnaleziono. To liczby, których znaczenia nie rozumiemy, dopóki nie przyjrzymy się tragedii tych, którzy czekają. „Ul” to właśnie taka, oparta na autentycznej historii opowieść. W wiosce Krushë e Madhe w wyniku dokonanej przez Serbów masakry zginęło 200 osób. Do dziś nie wiadomo, co stało się z 64 mężczyznami. Gdy co jakiś czas odnalezione zostają kolejne ciała, kobiety z drżącym sercem zaglądają do plastikowych worków. Fahrije jest jedną z nich. Od siedmiu lat nie ma wieści o swoim mężu. Ale życie nie pozwala jej na pogrążenie się w rozpaczy: jest matką dwojga dzieci - zbuntowanej nastolatki i jej młodszego brata, na utrzymaniu ma też niepełnosprawnego teścia. Życie nie pozwala jej również na przestrzeganie rządzących małą społecznością patriarchalnych reguł. A te zabraniają kobietom pracować. Tymczasem Fahrije nie dość, że jeździ własnym samochodem do Prisztiny sprzedawać miód ze swojej pasieki, to jeszcze zakłada biznes produkcji ajwaru. Mężczyźni starają się odebrać jej możliwość samostanowienia, a kobiety boją się, co ludzie powiedzą, ale „Ul” to mimo wszystko film optymistyczny. I choć rozgrywa się w cieniu śmierci, opowiada o życiu. To poruszająca opowieść o nadziei w obliczu niewyobrażalnej tragedii. Mówi o konieczności pogodzenia się ze stratą i patrzenia w przyszłość, o solidarności kobiet i ich wewnętrznej sile. To także film o tym, że wojna nie maw sobie nic z kobiety, bo to mężczyźni zgotowali im ten los.

Autor opisu: Alicja Sterna

* * *

Blerta Basholli - urodzona w Kosowie reżyserka, scenarzystka i producentka. Ukończyła prestiżową szkołę Tisch School of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. „Ul”, jej pełnometrażowy debiut, znalazł się na oscarowej krótkiej liście w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, jako pierwszy w historii obraz z Kosowa.

2023-04-19

18:00
kino Atlantic

2023-04-20

20:00
kino Luna

kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu

eurazja

Projekt sfinansowany przez

pisf