Lampart z Ankary

Lampart z Ankary

Tytuł oryginalny: Anadolu Leopari
Gatunek: Dramat / Kryminał
Reżyseria: Emre Kayiş
Kraj produkcji/koprodukcji: Turcja, Niemcy, Polska, Dania
Rok: 2021
Czas: 108 min

Nagrody i wyróżnienia:
2022 KineNova International Film Festival: Najlepszy Film Konkursu Zagranicznego
2021 MFF w Toronto: Nagroda FIPRESCI w sekcji - Odkrycia
2021 MFF w Ankarze: Najlepszy film, Najlepszy aktor, Najlepsza Aktorka, Najlepsze zdjęcia
2021 Antalya Golden Orange Film Festival: Najlepszy Debiut, Najlepsza scenografia
2021 FF Antakya: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz

Opis filmu:

„Pańska historia jest zbyt prawdziwa, by ktoś w nią uwierzył” – pada w kluczowym momencie „Lamparta z Ankary”, opowieści o cenie progresu i nauce radzenia sobie ze zmianami, które dzieją się wokół nas. Fikret (Ugur Polat) poświęcił życie jednemu miejscu pracy. Gdy zoo o ogromnej renomie stanie się łakomym kąskiem dla zagranicznych inwestorów, chcących stworzyć na jego miejscu ekskluzywny park rozrywki, jego dotychczasowe życie stanie pod znakiem zapytania.
Nagrodzony FIPRESCI w Toronto film pokazuje, jak jedna noc jest w stanie wszystko odmienić. Gdy wszyscy świętują Nowy Rok, niepocieszony życiem Fikret znajduje się sam na terenie zoo. Rozmawia z tytułowym lampartem anatolijskim – najcenniejszym okazem obiektu, nazywanym dumą narodową z powodu statusu zagrożenia wyginięciem. Gdy  bohater orientuje się, że ze zwierzęciem coś jest nie tak, musi podjąć ważną decyzję. Wtedy rozpoczyna się historia o tym, co dzieje się, gdy zatai się prawdę przed bezpardonową władzą.
„Lampart” to przede wszystkim opowieść o łaknieniu bliskości. Historia toczy się spokojnym rytmem, bo w ten sposób najłatwiej pokazać twórcom, w jak bliską relację wchodzi nieumiejący poradzić sobie w zmieniającej się codzienności romantyk. Zaś zagrożony wyginięciem gatunek jest tu metaforą ludzi skazanych na samotność - takich jak Fikret, człowiek wycofany, o mocno introwertycznym sposobie bycia.

Autor opisu: Michał Kaczoń  

* * *

Emre Kayiş – urodzony w Turcji debiutant to absolwent Ankara University i London Film School. Reżyser, scenarzysta i operator zasłynął serialem kryminalnym „Alef”, nagrodzonym na Festiwalu Nowojorskim. Finalista Berlinale Talents filmem „Lampart z Ankary” zadebiutował jako twórca długometrażowego obrazu.

2023-04-17

18:00
kino Luna

2023-04-22

17:00
kino Atlantic

kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu

eurazja

Projekt sfinansowany przez

pisf