Czarna noc

Czarna noc

Tytuł oryginalny: Karanlik Gece
Gatunek: Thriller / Kryminał
Reżyseria: Özcan Alper
Kraj produkcji/koprodukcji: Turcja
Rok: 2022
Czas: 115 min

Nagrody i wyróżnienia:
2022 MFF w Ankarze: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Specjalne wyróżnienie jury
2022 MFF Golden Orange w Antalyi: Najlepszy film, Najlepszy scenariusz
2022 MFF Bosphorus w Stambule: Najlepszy reżyser, Najlepszy aktor

Opis filmu:

„Czarna noc” jest trzymającym w napięciu thrillerem kryminalnym śledzącym losy Ishaka - muzyka grającego w nocnych klubach w Anatolii. Po latach rozłąki bohater musi wrócić do rodzinnego miasta. Powodem jest pożegnanie z umierającą matką. Jego wieloletnia banicja spowodowana była tajemniczym zaginięciem mężczyzny, do którego doszło przed ośmiu laty. W tragiczne wydarzenie zamieszani byli jego przyjaciele, ukochana dziewczyna, a nawet urzędnicy. Potem lokalną społeczność opanowała zmowa milczenia. Cisza staje się ciężarem, gdy okazuje się, że wszyscy mają krew na rękach. Pojawia się wiele pytań, na które nie ma odpowiedzi. Aby poznać swoją tożsamość, Ishak musi zanurzyć się w przeszłość i wrócić do miejsca, w którym się urodził.
Reżyser Özcan Alper ilustruje samotność współczesnego artysty, umieszczając swojego bohatera w mikrokosmosie pełnym sprzeczności religijnych, społecznych i politycznych, bo takie właśnie jest owo tureckie miasteczko. Ważną rolę w filmie pełni nieokiełznana górska natura Anatolii. „Czarna noc” jest złożoną historią walki dobra ze złem, gdzie nikt nie jest całkowicie niewinny.

Autor opisu: Marcin Radomski

* * *

Özcan Alper - turecki reżyser i scenarzysta. Znany z filmów takich jak: „Jesień”, „Opowieści z Kars”, „Burza namiętności” czy „Festiwal pieśniarzy”. Zdobywca wielu nagród na festiwalach filmowych na całym świecie.

2023-04-16

20:00
kino Atlantic


PO SEANSIE
Spotkanie z Marceliną Szumer-Brysz autorką książki "Wróżąc z fusów"

2023-04-22

18:00
kino Luna

kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu

eurazja

Projekt sfinansowany przez

pisf