Tytuł oryginalny: Ezmûn
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Shawkat Amin Korki
Kraj produkcji/koprodukcji: Iran, Katar, Niemcy
Rok: 2021
Czas: 89 min
Nagrody i wyróżnienia:
2022 MFF w Santa Barbara: Jeffrey C. Barbakow International Cinema
2022 Castellinaria International Festival of Young Cinema: Three Castles
2021 MFF w Karlowych Warach: Nagroda FIPRESCI
Opis filmu:
Tylko edukacja cię wyzwoli, to jedyna droga, żeby nie utknąć, nie zmarnieć, żeby cokolwiek osiągnąć – tak myśli Kurdyjka Shilan (Avan Jamal). I wie najlepiej, że to prawda. Sama utknęła w nieszczęśliwym, aranżowanym małżeństwie, więc zrobi wszystko, by podobny los nie stał się udziałem jej młodszej siostry Rojin (Vania Salar). Jedynym wyjściem są studia, ale żeby się na nie dostać, Rojin musi przystąpić do trudnego egzaminu, a pomoc w jego zdaniu sprowadza się do oszustwa. Trzeba się nieźle wykosztować na gotowe odpowiedzi do zadań i system komunikacyjny, łączący licealistów z podpowiadającymi, ale chętnych nie brakuje, w proceder angażują się całe rodziny. Shilan też nie szczędzi sił ani środków – sprzedaje biżuterię, swój jedyny majątek, a gdy sytuacja ją do tego zmusza, włącza się bezpośrednio w nieetyczne działania egzaminacyjnego podziemia. Mimo ogromnego stresu i emocji na początku wszystko idzie zgodnie z planem, ten jednak się sypie, gdy do akcji wkracza nieustępliwy nauczyciel z misją wykrycia nieprawidłowości. Los Rojin wisi na włosku.
W pełnym napięcia, ale i niepozbawionym specyficznego humoru dramacie reżyser Shawkat Amin Korki stawia pytania o to, czy można realizować swoje ambicje, przeżywając życie za kogoś, i czy da się usprawiedliwić oszustwo, skoro w społeczeństwie przesiąkniętym korupcją nie ma innych szans na sukces.
Autor opisu: Agata Gogołkiewicz
* * *
Shawkat Amin Korki – przez lata żył na wygnaniu w Iranie, ale pochodzi z irackiego Kurdystanu, któremu poświęcił swoją twórczość. Po powrocie do kraju wyreżyserował i wyprodukował pierwszy film fabularny „Crossing the Dust” (2006), który zdobył wiele międzynarodowych nagród, podobnie jak kolejne, „Wykop” (2009) i „Memories on Stone” (2014).
Projekt sfinansowany przez