Tytuł oryginalny: Costa Brava, Lebanon
Gatunek: Dramat
Reżyseria: Mounia Akl
Kraj produkcji/koprodukcji: Liban, Francja, Hiszpania, Szwecja, Dania, Norwegia, Katar
Rok: 2021
Czas: 106 min
Nagrody i wyróżnienia:
2021 MFF w Wenecji: Nagroda Specjalna – Nagroda Fundacji "Persona, Lavoro, Ambiente" za film o tematyce dotyczącej środowiska lub pracy
2021 MFF w Toronto: Nagroda NETPAC
2021 FF w Al-Dżunie: Nagroda FIPRESCI, Zielona Gwiazda
2021 FF w Londynie: Nagroda publiczności
2021 Festiwal Filmów Europejskich w Sewilli: Wielka Nagroda Jury
Opis filmu:
Obyś trafił do nieba na pół godziny, zanim diabeł dowie się, że nie żyjesz. Diabeł albo rząd, na jedno wychodzi. I wcale nie musi wiedzieć o twoim istnieniu, wystarczy, że zachce zmienić raj w piekło. Na przykład zrobi z niego wysypisko odpadów. To przypadek rodziny, która wyniosła się z zaśmieconego, toksycznego Bejrutu tylko po to, aby toksyny i śmieci dotarły do ich nowego domu. Ojciec aktywista, matka piosenkarka, babcia i dwie córki, starsza i młodsza. Ich arkadią była sielska okolica w górach. Poszczęściło im się na tyle, że spędzili tam znacznie więcej niż pół godziny, bo aż osiem czystych, ekologicznych lat. Teraz jednak koniec – robotnicy muszą robić swoje. Wbrew pozorom nie jest to prosta historia o starciu ludzi z systemem, o jawnej podłości, o apokalipsie. To opowieść o rodzinie, a w rodzinie nic nie bywa proste. Cywilizacja zakłóca spokój bohaterów także w tym sensie, że przynosi im pokusy. Gniewa to ojca, pełniącego funkcję surowego, restrykcyjnego boga. Stopniowo wychodzi na jaw przewrotność fabularnego konceptu. Pączkują pytania. Czy ten raj naprawdę był rajem? A jeśli był, to czy ciągle nim jest? Czy nadejście intruzów było katalizatorem dojrzewającego konfliktu?
Autor opisu: Piotr Mirski
* * *
Mounia Akl – reżyserka i scenarzystka libańskiego pochodzenia. Filmowy fach zdobyła na Uniwersytecie Columbia. „Costa Brava, Liban” to jej pełnometrażowy debiut.
Projekt sfinansowany przez